Upewnij się, że nie stajesz sam na swojej drodze poprzez negatywny sposób myślenia. Zdrowe myślenie charakteryzuje:
1. Brak strachu przed popełnieniem błędu. Język ma swoje zasady i jeśli je złamiemy, to mówimy że popełniamy błąd. Np. "Ja idziemy obok dom na". Nie brzmi poprawnie, prawda? Ale co takiego wydarzy się, gdy ktoś powie w ten sposób? Co najgorszego może się wydarzyć? Cóż, w najgorszym przypadku ktoś się zaśmieje. Czy warto więc spinać się i nie próbować? Im bardziej pozwolisz sobie na swobodne popełnianie błędów, tym mniej będziesz ich popełniać, bo bez niepotrzebnego strachu umysł będzie sprawniejszy.
2. Brak przekonań na temat znaczenia talentu. Czy wyobrażasz sobie sytuację, że dwuletnie dziecko, które uczy się języka ojczystego przez dwa miesiące, mówi: "ja się do tego nie nadaję, pozostanę niemową, niestety nie mam talentu"? Język to po prostu praktyczna umiejętność. Jeśli opanowałeś jeden, to możesz to powtórzyć z kolejnym.
3. Brak przekonań na temat trudności języka. Każdy język został opanowany w sposób zarówno naturalny, jako pierwszy język ojczysty, jak i jako drugi język nauczony najczęściej w trochę inny sposób. Fińskie dzieci nie narzekają, że w ich języku jest aż piętnaście przypadków (To prawda!), a w niemieckim są tylko cztery. Z kolei niemieckie dzieci nie narzekają, że mają cztery, a w angielskim nie ma ich w ogóle. Trudność jest bardzo względna i jest zdecydowanie bardziej związana z nastawieniem niż z faktami.